OŠ "20. oktobar"

O školi

Osnovna škola „20. oktobar“

Ovako je počelo...

Osnovna škola u Vlasu otvorena je školske 1940/41.godine. Pre toga ova deca su išla u školu u Gradnji. Izgrađena je učešćem građana nekoliko susednih sela.

Prvi učitelj bio je Milošević Živojin iz Gradnje. Za vreme okupacije škola nije radila. U školskoj zgradi bili su magacini okupatora, tako da je zgrada bila prilično propala. Posle oslobođenja izvršene su opravke i adaptacije zgrade i škola počela sa radom 1945.godine. Za prvog učitelja posle oslobođenja postavljen je Svetislav, a kasnije i Radmila Mitić. Školske 1946/47.godine došli su za učitelje Ilić Sreten iz Rožđaca i Irena Đorđević iz Svetozareva. Broj učitelja je bio prilično veliki, jer su sve do 1949.godine u ovu školu dolazila i deca iz Uševca. Tako je školske 1946/47.godine bilo 105 učenika dalje od 1949. do 1955.godine bili su sledeći učitelji i to: Stanković Zarije iz Vlasa, Ivanović Katarina iz Vranja, Ignjatović Ljiljana, Đurić Đorđe, Ćosić Radmila. 1955.godine, ova škola je spojena sa nepotpunom gimnazijom u Vlasu koja postoji od 1948.godine. Od ove školske godine nosi naziv Osmogodišnja škola.

Nepotpuna gimnazija u Vlasu otvorena je školske 1948/49.godine. U početku su nastavu u ovoj školi izvodili učitelji iz Gradnje i Vlasa i to: Milošević Živojin, Ilić Bora i Ilić SretenU toku pomenute školske godine došli su stalni nastavnici ove škole i to: Lazarević Velimir za direktora, Kovačević Ljubimir i Stanković Emilija za nastavnike. Te tj. Prve školske godine bilo je jedno odeljenje I i jedno II razreda sa ukupno u I razredu 90 učenika, a u II 25. Kasnije se broj učenika još povećao tako da je već naredne školske godine bilo 2 odeljenja I, dva II i jedno III razreda sa ukupno 206 učenika.

Ova škola je imala od osnivanja do zaključno sa školskom 1951/52.godinom tri razreda sa ŽPI. Od školske 1952/53. do 1954/55.godine imala je četri razreda ŽPI. Godine 1955. spojena je sa samostalnom osnovnom školom u Vlasu i dobila naziv Osmogodišnja škola. U tom vremenu imala je ukupno devet odeljenja. 1957.godine po izlasku zakona o proširivanju nadležnosti osmogodišnja škola i zahvatanjem dece obaveznim osmogodišnjim školovanjem na daljinu do 6 km. Njoj je pripojeno još 8 osnovnih škola i to: Golemo Selo, Gradnja, Kruševa Glava, Strešak, Smiljević, Stance, Dobrejance i Uševce. Na radu u nepotpunoj gimnaziji i Osmogodišnjoj školi, kod matične škole, bili su sledeći nastavnici: Nedeljković, Ignjatović Marko, Simonović Jelena, Nikolić Dobrinka, Dodić Đorđe, Ilić Stanislav, Jaziković Miodrag, Kostić Dragomir, Stanković Zarije, Stošić Dragutun, Tasev Vasil i mnogi drugi. Tako je ukupno do 1948.godine do danas ukupno radilo u ovoj školi 45 nastavnika, a sada ukupno kod matične škole 17.

Upravitelji škole bili su: od 1948-1954. Lazarević Velimir, od 1954-1958. Kostić Dragomir, od 1958-1963. Stanković Zarije i od 1964. Stanković Borivoje.